W dniach od 15.05.26 do 21.05.26 gościliśmy w naszej szkole w ramach wymiany polsko-niemieckiej grupę uczniów z Dientzenhofer Gymnasium w Bambergu.
Pierwsze dwa dni, czyli sobotę i niedzielę spędziliśmy razem z naszymi partnerami w naszych domach rodzinnych. Wspólny czas w Piekarach rozpoczęliśmy w niedzielę wieczorem imprezą, podczas której przedstawialiśmy naszych partnerów pozostałym uczestnikom wymiany, dzieliliśmy się wrażeniami z minionego weekendu, tańczyliśmy belgijkę. Była świetna atmosfera, dużo śmiechu i radości. W poniedziałek udaliśmy się do Krakowa – na Wawel, do Rynku oraz na Kazimierz – aby lepiej poznać polską historię i kulturę. Wieczór spędziliśmy na pogawędkach, graliśmy w piłkę nożną, siatkówkę, a kto miał ochotę na ochłodę, skorzystał z basenu.
Kolejny dzień spędzony w Energylandii, zapewnił wszystkim sporą dawkę emocji i relaksu.
Wieczorem w ramach przygotowania do wizyty w byłym Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oglądaliśmy film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”.
W środę mieliśmy okazję podziwiać piękne tereny Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz Zamek w Pieskowej Skale. Po południu ponownie udaliśmy się do Krakowa, aby jeszcze raz poczuć atmosferę Starego Miasta. Wieczorem pracowaliśmy w grupach polsko -niemieckich opracowując kilka różnorodnych tematów w ramach pracy projektowej.
Czwartek był dla nas lekcją historii – zwiedzaliśmy Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wieczorem przy zamówionej do szkoły pizzy wspominaliśmy najfajniejsze momenty całej wymiany, prezentowaliśmy zrobione podczas programu zdjęcia i słuchaliśmy wspólnie stworzonej przez nas listy przebojów najchętniej słuchanych przez młodzież polską i niemiecką.
Przed północą nadszedł czas pożegnania, było trochę smutku, trochę łez, ale też radość, że za niedługo znowu się spotkamy. Już wkrótce druga część programu, czyli rewizyta w Bambergu.
Z pewnością będzie to dla nas wspaniały czas.
Dziękujemy serdecznie Polsko – Niemieckiej Wymianie Młodzieży (PNWM) za ogromne wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy uczestniczyć w tej wymianie.
Uczniowie klas: 2A, 3A, 3B, 3E, 3F oraz opiekunowie Bożena Jarosz oraz Beata Cabała
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji [zdjęcia]












