Wymiana młodzieży Piekary – Bamberg

W dniach od 15.05.26 do 21.05.26 gościliśmy  w naszej szkole w ramach wymiany polsko-niemieckiej grupę uczniów z Dientzenhofer Gymnasium w Bambergu.
Pierwsze dwa dni, czyli sobotę i niedzielę spędziliśmy razem z naszymi partnerami  w naszych domach rodzinnych. Wspólny czas w Piekarach rozpoczęliśmy w niedzielę wieczorem  imprezą,  podczas której przedstawialiśmy naszych partnerów pozostałym uczestnikom wymiany, dzieliliśmy się wrażeniami z minionego weekendu, tańczyliśmy belgijkę. Była świetna atmosfera, dużo śmiechu i radości. W poniedziałek  udaliśmy się do Krakowa – na Wawel, do Rynku oraz na Kazimierz – aby lepiej poznać polską historię i kulturę.  Wieczór spędziliśmy na pogawędkach, graliśmy w piłkę nożną, siatkówkę, a kto miał ochotę na ochłodę, skorzystał z basenu. 

Kolejny dzień spędzony w Energylandii, zapewnił wszystkim sporą dawkę emocji i relaksu. 
Wieczorem w ramach przygotowania do wizyty w byłym Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oglądaliśmy film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”.

W środę mieliśmy okazję podziwiać piękne tereny Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz Zamek w Pieskowej Skale.  Po południu ponownie  udaliśmy się do Krakowa, aby jeszcze raz poczuć atmosferę Starego Miasta. Wieczorem pracowaliśmy w grupach polsko -niemieckich opracowując kilka różnorodnych tematów w ramach pracy projektowej.

Czwartek był dla nas lekcją historii – zwiedzaliśmy  Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wieczorem przy zamówionej do szkoły pizzy wspominaliśmy najfajniejsze momenty całej wymiany, prezentowaliśmy zrobione podczas programu zdjęcia i słuchaliśmy wspólnie stworzonej przez nas  listy przebojów najchętniej słuchanych przez młodzież polską i niemiecką.

Przed północą nadszedł czas pożegnania, było trochę smutku, trochę łez, ale też radość, że za niedługo znowu się spotkamy. Już wkrótce druga część programu, czyli rewizyta w Bambergu.
Z pewnością będzie to dla nas wspaniały czas.

Dziękujemy serdecznie Polsko – Niemieckiej Wymianie Młodzieży (PNWM) za ogromne wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy uczestniczyć w tej wymianie.

Uczniowie klas: 2A, 3A, 3B, 3E, 3F oraz opiekunowie Bożena Jarosz oraz Beata Cabała

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji [zdjęcia]

Jasełka

W dniu 15 grudnia w Auli im. ks. Bronisława Sieńczaka odbyły się tradycyjne Jasełka, które zostały zorganizowane przez ks. Macieja Mroczka wraz z klasą 3CG. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, którą przygotowali: Joanna Dyrcz i Wojciech Górski [zdjęcia]

Kiermasz Bożonarodzeniowy

W niedzielę 5 grudnia 2021 r. odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy, podczas którego Wolontariuszki z Radosnej sprzedawały, wykonane w trakcie różnorodnych warsztatów,  ozdoby świąteczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na leczenie małej dziewczynki. W dniu dzisiejszym (15 grudnia) jej konto zostało zasilone kwotą w wysokości 650 zł. 

Opiekunowie Wolontariatu serdecznie dziękują naszym dzielnym Wolontariuszom oraz całej społeczności internatu, za zaangażowanie i aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu zbiórki. [zdjęcia]

Bal Niepodległości

W dniu 14 listopada w Auli im. ks. Bronisława Sieńczaka odbył się tradycyjny Bal Niepodległości, na którym królowały stroje w stylu lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Organizatorem balu była p. Bernadeta Lechowicz – Nogaj, kierownik Internatu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, którą przygotowała Kinga Ciupak i Wojciech Górski [zdjęcia]

Inauguracja Akademii Siemaszki

Dnia 17 listopada 2021 roku odbyła się już po raz XII uroczysta inauguracja Akademii Siemaszki „Imprimis verbum”. Tytuł tegorocznego cyklu spotkań to „8 rzymskich portretów z okresu cesarstwa. Hybrydowo”.

Po raz pierwszy w ramach akademickich wykładów, organizowanych dzięki wsparciu Fundacji ks Siemaszki, zdecydowaliśmy się zaproponować formułę biograficzną, która ma ambicję pokazać wydarzenia historyczne przez pryzmat konkretnej osoby. Interesować nas zatem będą aspekty rodzinne, ambicjonalne, droga do kariery, metody realizacji zamierzeń politycznych. Mamy nadzieję, że ta nowa optyka ułożenia treści stanie się interesującym sposobem poszerzenia wiedzy o starożytnym Rzymie.

Spotkanie inauguracyjne zatytułowane „Sis felicior Augusto – Gajusz Juliusz Oktawian August” poprowadził znany i bardzo ceniony przez młodzież prof. dr hab Marek Wilczyński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Ze względów epidemicznych wykład miał charakter hybrydowy; stacjonarnie wysłuchała go młodzież naszego Liceum w auli, natomiast dla uczestników z innych szkół krakowskich przeprowadzono transmisję na platformie zoom. W sumie pasjonującej opowieści o Oktawianie Auguście wysłuchało 150 uczniów i nauczycieli. Bardzo dziękujemy [zdjęcia].