W dniu 6 grudnia br., w hali widowiskowo- sportowej w Zespole Szkół im. św. Jana Kantego w Liszkach odbył się  V Wojewódzki Turniej Tańców Polskich w formie Towarzyskiej „O czapkę św. Mikołaja”. Wszystkich zgromadzonych gości, polonezem przywitał  reprezentacyjny zespół Gminy Liszki – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” oraz wszyscy uczestnicy turnieju. Organizatorami turnieju byli: Fundacja im. Ks. Siemaszki, Gmina Liszki, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” oraz Zespół Szkół w Liszkach. Projekt był współfinansowany ze środków otrzymanych od Starostwa Powiatowego w Krakowie oraz Urzędu Gminy Liszki.

Honorowy Patronat nad turniejem objęli:
Józef Krzyworzeka – Starosta Krakowski

Paweł Miś- Wójt Gminy Liszki

Patronat merytoryczny objęła:

Komisja ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF®

Patronat Honorowy nad turniejem objęli Wójt Gminy Liszki Pan Paweł Miś oraz Starosta Krakowski Pan Józef Krzyworzeka. Patronat merytoryczny nad turniejem sprawowała Komisja ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF.W rywalizacji tanecznej wystartowało 51 par w wieku od 4 do 40 lat i powyżej. Najmłodsi na parkiecie byli Kinga Owca i Alan Sroka reprezentujący Zespół Taneczny „Chochliki” działający przy Fundacji im. Ks. Siemaszki w Piekarach, choć nie zajęli miejsca na podium to ich debiut był bardzo udany. Po raz pierwszy w turnieju wzięło udział także 12 innych par, wśród których były dwie pary z Ukrainy z Zespołu „Polunyczka” (Truskaweczka) – Roman Czuba i Anastazja Czuba oraz Nazari Kowalowski i Weronika Priachina. Na parkiecie królował krakowiak, kujawiak, oberek i mazur – najpiękniejsze polskie tańce narodowe.Turniej został uświetniony występami zespołów z Ukrainy. Swoje tańce zaprezentował Popularny Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Polunyczka” oraz Zespół „Samocwity” z Lwowa. Występy naszych przyjaciół zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Wojewódzki Turniej Tańców Polskich w formie Towarzyskiej „O czapkę św. Mikołaja” jest imprezą wyjątkową. Co roku „Mikołaj”, zostawia dla wszystkich tancerzy upominki, a zwycięzcy turnieju otrzymują Mikołajowe czapki oraz ufundowane przez Wójta Gminy Liszki puchary. Nikt nie wyjeżdża z Liszek z pustymi rękami a wszystkie buzie są zawsze uśmiechnięte.

W turnieju wzięły udział następujące zespoły:
1. Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
2. Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa
3. Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Ozorkowianie” z Ozorkowa
4. Zespół Taneczny „ Chochliki” działający przy Fundacji im. Ks. Siemaszki w Piekarach
5. Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej
6. Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa
7. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” reprezentujący Gminę Liszki
8. Popularny  dziecięco – młodzieżowy zespół tańca ludowego „Polunyczka”
9. Zespół „Samocwity” ze Lwowa

Pary rywalizowały w 9 kategoriach
kat. 0 (4-6 lat)
kat. I debiut (7-9 lat)
kat. I open (7-9 lat)
kat. II D (10-12 lat)
kat. II C (10-12 lat)
kat. III open (13 – 15 lat)
kat. IV open (16-18 lat)
kat. VI open (27 -39 lat)
kat. VII open (40 i powyżej)

Wyniki turnieju:

Kat. 0

I miejsce – Franciszek Brzeziński i Łucja Siejka – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”
II miejsce – Emil Białoń i Gabriela Ulbrych – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”
III miejsce – Nazari Kowalowski i Weronika Priachina – Popularny  dziecięco – młodzieżowy zespół tańca ludowego „Polunyczka”

Kat. I debiut
I miejsce – Bartosz Moskała i Natalia Jaskowska – Zespół Taneczny „Chochliki” z Fundacji im. Ks. Siemaszki
II miejsce – Jakub Pytel i Gabriela Murzyn – Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
III miejsce – Stanisław Bieniek i Anna Hojna – Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc

Kat. I open

I miejsce – Dominik Bigaj i Aleksandra Klimek – Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”
II miejsce – Paweł Tabor i Zofia Brzezińska – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”
III miejsce – Grzegorz Bizoń i Magdalena Bronowska – Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej

Kat. II C

I miejsce – Michał Klimek i Julia Guzy – Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa
II miejsce – Wiktor Kasprzycki i Dorota Sikora – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”

Kat. II D

I miejsce – Kornel Woźniak i Julia Klimek- Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
II miejsce – Michał Berbeć i Małgorzata Witalec – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”
III miejsce – Maciej Szewczyk i Kaja Kolińska –  Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc

Kat. IV open

I miejsce – Mikołaj Boroń i Klaudia Bonarek – Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa
II miejsce – Mateusz Pilecki i Barbara Nowak – Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa

Kat. VI open

I miejsce –  Jakub Stadnicki i Monika Bronowska – Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej
II miejsce – Zbigniew Banyś i Ewa Głowacz Berbeć – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”

Kat. VII open

I miejsce – Marcin Boroń i Agnieszka Boroń –  Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa
II miejsce – Janusz Kozień i Lucyna Sławińska – Targosz – Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
III miejsce – Wojciech Rybczyk i Barbara Rybczyk – Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej

Pragniemy podziękować wszystkim sponsorom, którymi byli:
1. Państwo Ewa i Janusz Trojan – Pracownia Piekarniczo-Cukiernicza “Łysa Góra” Kaszów
2. Pani Katarzyna Bielenda – Firma Bielenda Kosmetyki Naturalne sp.zo.o. Kraków
3. Państwo Joanna i Jan Jasiołek – Firma „Oris” z Wołowic
4. Panowie Józef Baran, Szymon Jaśkowiak – Karczma Rohatyna Kryspinów
5. Panowie Szymon Jaśkowiak, Józef Baran – Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku Nad Zalewem sp.zo.o.
6. Pańtwo Karolina Szmatloch i Pan Jan Soból- Firma Ubezpieczenia Soból Liszki
7. Państwo Anna i Kazimierz Wąsik – Sklep wielobranżowy Max-Market Kaszów