Wymiana młodzieży PIEKARY – BAMBERG

7 czerwca grupa młodzieży z gimnazjum w Bambergu przyjechała z rewizytą do naszej szkoły w Piekarach. Zaraz po przyjeździe i powitaniu nasi uczniowie zaprosili swoich partnerów do swoich domów rodzinnych, gdzie pozostali na cały weekend. W tym czasie uczniowie wraz z rodzicami zapewnili gościom różne atrakcje – każdy chciał pokazać to, co w jego okolicy jest najciekawsze, poczęstować najlepszymi domowymi potrawami i zapoznać ze swoim sposobem życia.
Od poniedziałku uczniowie, już jako cała grupa rozpoczęli wspólny program.
W pierwszym dniu, pod opieką przewodników – osobno dla grupy polskiej i niemieckiej zwiedzaliśmy Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki i stare miasto, gdzie doszliśmy przechodząc tzw. Trasą królewską – ulicą Grodzką, Kanoniczą, Bracką, oraz oczywiście Rynek z pomnikiem Adama Mickiewicza i Sukiennicami. Uczniowie mieli okazję wysłuchać hejnału dochodzącego o godzinie 12 z wieży Kościoła Mariackiego.
W czasie przerwy poszliśmy na specjalność naszego regionu – czyli pierogi do typowej restauracji serwującej tradycyjne polskie dania. Druga część zwiedzania odbyła się na Kazimierzu – byłej dzielnicy żydowskiej. Tam usłyszeliśmy niezwykle ciekawe historie związane z życiem społeczności Krakowa przed i podczas wojny. Zwiedziliśmy synagogę Remu, stary plac targowy – gdzie również obowiązkowo Niemcy zostali zaproszeni na słynne zapiekanki.
W kolejnym dniu powróciliśmy do centrum Krakowa do Muzeum Fabryka Oskara  Schindlera. Spędziliśmy tam bardzo dużo czasu, tak aby wszyscy mogli zapoznać się z bardzo trudną historią dla naszych narodów pokazaną w tak żywy i interesujący sposób, że doprawdy łatwo było wyobrazić sobie miejsca, które zwiedzaliśmy poprzedniego dnia w czasie opisywanych wydarzeń.
Po tak emocjonalnie trudnym zwiedzaniu postanowiliśmy zmienić nastrój i tematykę – i odwiedziliśmy galerię Banksy’ego. Jego charakterystyczne prace, a także wypowiedzi i cała myśl przewodnia jego działań zrobiły na nas duże wrażenie – teraz już wiemy, że Banksy to nie tylko graffiti, ale także wiele działań przeciwko konsumpcjonizmowi, konfliktom zbrojnym czy rasizmowi i obłudzie.
Wieczorem wspólnie obejrzeliśmy film Lista Schindlera, który pozwolił nam jeszcze lepiej zrozumieć historię, która wydarzyła się w odwiedzanych przez nas miejscach.
Kolejny dzień stanowił kontynuację tego tematu, ponieważ wyjechaliśmy do Muzeum na terenie byłych obozów koncentracyjnych Auschwitz i Birkenau.
Wieczorem, aby trochę odetchnąć od przytłaczającej historii zwiedziliśmy z przewodnikami Opactwo w Tyńcu, gdzie wzięliśmy udział w zabawnych warsztatach kaligrafii – tak więc mogliśmy się wyciszyć i poczuć jak średniowieczni mnisi.
W ostatnim dniu wspólnego pobytu oddaliśmy się szaleńczej zabawie w Energylandii, jednak najpierw w szkole wszyscy wzięli udział w rozwiązywaniu różnych zadań w języku angielskim w mieszanych grupach – co było dodatkowym utrudnieniem.
I w końcu nadszedł dzień podsumowania i pożegnania – mamy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie przetrwają upływ czasu, a poznana historia na zawsze będzie ostrzeżeniem przed konfliktami między narodami.
Wymiany są doskonałą okazją do przełamania bariery językowej, nabycia umiejętności komunikacji międzyludzkiej, śmiałości i otwartości. Jesteśmy przekonani, że bezpośredni kontakt z rówieśnikami jest kluczem do utrzymania pokoju i demokracji w Europie, szczególnie jeśli nauczymy się  poszanowania dla innych ludzi, ich zwyczajów i poglądów.
Nasz projekt i wymiana były możliwe dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. [zdjęcia]