Wymiana młodzieży w Bambergu

W kwietniu bieżącego roku 18-osobowa grupa młodzieży z klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego im. Josephine Gebert w CE „Radosna Nowina 2000” w Piekarach wyjechała na długo oczekiwaną wizytę do Niemiec, do miejscowości Bamberg. Wyjazd ten stanowił pierwszą część projektu wymiany młodzieży, dofinansowanego przez Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania. Druga część odbędzie się w Polsce w czerwcu. Główny cel projektu to poprawa umiejętności językowych, nie tylko w zakresie języka niemieckiego, ale także angielskiego, który ze względu na to, że uczą się go uczniowie obu grup stanowił bezpieczniejszy język komunikacji. Ponadto, dzięki wspólnemu odwiedzeniu miejsc w których miały miejsce ważne wydarzenia historyczne dla obu narodów, młodzież mogła obiektywnie poznać wiele faktów, zdobyć wiedzę spoza programów lekcji, pozwolić sobie na odczucie ważności wydarzeń i ich wpływu na losy Europy i świata. Niezmiernie ważne było przesłanie, które towarzyszyło nam od samego początku – od powitalnych słów pani dyrektor szkoły goszczącej z Bambergu do wypowiedzi przewodników zarówno w Lipsku i w Norymberdze – że najważniejsze dla współczesnego świata jest pozbycie się uprzedzeń i utrzymanie pokoju i demokracji. Ogromne wrażenie zrobił na uczestnikach wymiany Pomnik Narodów – nie tylko jego ogrom, ale świadomość, że ludzie tak szybko zapominają o okropieństwach wojny i nie wahają się przystępować do konfliktów, a w konsekwencji utraty życia wielu osób.
Dla odmiany nastrojów uczestnicy wymiany mieli okazję podziwiać niesamowite umiejętności ludzi odwiedzając Muzeum Nauki i Techniki w Norymberdze, prezentujące osiągnięcia naukowców w wielu różnych dziedzinach – min. medycynie, biologii, przetwarzaniu odpadów, lotach w kosmos i życiu na innych planetach.
Ciekawym doświadczeniem było uczestnictwo we Mszy w Kościele Katolickim – ze względu na to że zaledwie 20% mieszkańców Niemiec deklaruje się jako Katolicy, liczba kościołów nie jest zbyt duża. Sama Msza również różniła się od tej odprawianej w Polsce.
Przebywając w szkole niemieckiej oraz w domach rodzinnych partnerów, uczniowie mogli przekonać się, że pomimo pewnych różnic jesteśmy do siebie bardzo podobni – tak samo odczuwamy emocje, mamy podobne problemy i marzenia.
Mamy nadzieję, że zawarte przyjaźnie przetrwają upływ czasu i trwale odmienią sposób myślenia naszych uczniów, wolny od rozpowszechniania stereotypów i uprzedzeń. Co więcej, zdobyte umiejętności językowe i interpersonalne być może będą zachętą do kontynuowania nauki poza granicami kraju lub przyszłej pracy w międzynarodowych zespołach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji [zdjęcia]