Monodram w wykonaniu Ewy Wencel

W dniu 15 listopada 2016 r. w auli naszego Liceum, o godzinie 17.00 odbył się spektakl „Promieniowanie”. Sceny z życia Marii Skłodowskiej – Curie”. W tytułową rolę wcieliła się p. Ewa Wencel. „Promieniowanie” to opowieść o życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Nie jest to jednak spektakl biograficzny.

Encyklopedyczne fakty, szkolna wiedza o życiu noblistki zderzają się tu z materią codzienności. Codzienności niełatwej dla kobiety łamiącej wszelkie schematy i konwencje, wychodzącej poza pojmowane po mieszczańsku normy dobrego smaku – od jazdy na rowerze począwszy na płomiennym romansie kończąc. „Promieniowanie” to opowieść o konsekwentnej walce o marzenia – o realizacji pasji tak wielkiej, że niemożliwej do stłumienia nawet wobec przeciwności obyczajowych, rodzinnych, osobistych. Postać Skłodowskiej-Curie odzierana jest z mitu. Obserwujemy jej walkę o niezależność – kobiety naukowca w świecie zarezerwowanym dotąd wyłącznie dla mężczyzn, żony i matki realizującej swoje pasje, emigrantki zmagającej się z wrogością otoczenia.

Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie
MONODRAM W WYKONANIU EWY WENCEL

autor: Jarosław Sokół
scenografia: Wojciech Stefaniak
kostiumy: Dorota Roqueplo
muzyka: Tomasz Bajerski
światło: Bartłomiej Kaczalski
zdjęcia: Andrzej Wencel