Informacje ogólne

Międzynarodowe wymiany młodzieży


Nasze liceum od pierwszego roku działalności prowadzi międzynarodowe wymiany młodzieży. Można je podzielić na: wymiany tygodniowe i roczne.

Pierwszą wymianą tygodniową przygotowaną przez Fundację im. Ks. Siemaszki i kontynuowaną do dziś są coroczne spotkania z młodzieżą z Bambergu w Niemczech. Obecnie rozpoczęliśmy również współpracę z protestancką szkołą w Schweich.
W ramach programu Sokrates-Comenius nawiązaliśmy kontakt ze szkołami w Arcachon we Francji, w Exeter w Wielkiej Brytanii i w Bambergu Niemcy.
Organizujemy także wymiany z innymi zaprzyjaźnionymi szkołami: w Szob na Węgrzech i w Bratysławie na Słowacji (prowadzonymi przez Księży Misjonarzy), w Gorla Minore k. Mediolanu i w Rieti we Włoszech, w Lublanie na Słowenii, w Venray w Holandii.

Corocznie młodzież naszej szkoły uczestniczy w innych różnego rodzaju programach kulturalnych organizowanych przez Fundację im. Ks. Siemaszki, takich jak: warsztaty muzyczne prowadzone przez p. Manfreda Lemma z Niemiec, czy wakacyjny kurs języka angielskiego organizowany przez ks. Artura Demkowicza, a prowadzony przez jego przyjaciół, lektorów ze Stanów Zjednoczonych.

Na roczne wymiany nasza młodzież wyjeżdża do: Niemiec, Francji, Włoch w ramach programu AFS (American Field Service), do Brazylii, Meksyku, USA w ramach współpracy z Rotary International oraz do Wielkiej Brytanii na roczne lub dwuletnie stypendia fundowane przez benedyktyńską szkołę w Ampleforth k. Yorku. Zazwyczaj uczniowie po rocznej wymianie powracają do naszej szkoły, by kontynuować naukę. Niektórym udaję się ukończyć szkołę średnią i zdać maturę za granicą, a także tam odbywać studia wyższe.